Dzień Świętego Patryka

7 marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii. Najważniejszym zwyczajem jest noszenie zielonych ubrań, bowiem właśnie ten kolor jest barwa narodową Irlandii. Kolejny zwyczajem jest picie irlandzkiej whiskey.

Dlaczego kolor zielony? Otóż zieleń nawiązuje do krajobrazu Irlandii i do symbolu koniczyny, nieodłącznie łączonego ze Świętym Patrykiem. Jedna z opowieści o Świętym podaje, że Patryk nastraszył obsługująca w karczmie kobietę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Kobieta tak się wystraszyła, że od tej pory solidnie napełniała szklanice. Na pamiątkę tego wydarzenia 17 marca pije się szklaneczkę whiskey zwaną „dzbanem Patryka”.

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach organizowane są różnego rodzaju festyny, połączone z irlandzką muzyką i tańcem. Coraz popularniejsze staje się również  kolorowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się: wodospad Niagara, London Eye, góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Yorku, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney i inne.12

Mieszkańcy Sheffield Dzień Świętego Patryka mogą spędzić w specjalnie przygotowanym namiocie, tuż koło City Hall. Nie trudno go zauważyć, bo jest dość spory i budzi zainteresowanie choćby głośno dobiegającą muzyką oraz zielonymi logami przypominającymi o tym ważnym dniu.

  1. Niagara Falls to go green for St. Patrick’ s Day, rte.ie, 21 Feb 2012
  2. 12 places Around the World That Turn Green for St. Patrick’s Day
Advertisement
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Skomentuj
Podaj swoje imię