Amazon

Piątek, 15 grudnia 2017 roku, Imieniny: Celiny, Ireneusza, NinyOstatni człowiek, który był na Księżycu, nie żyje

Dodano: 11 kwietnia 2017r. o godz. 01:37:00

Zmarł Gene Cernan, ostatni człowiek, który brał udział w lądowaniu na Księżycu

Jak podaje Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, 16 stycznia bieżącego roku (zaledwie kilka tygodni po śmierci innego astronauty - Johna Glenna), w wieku 82 lat odszedł Eugene Andrew Cernan - jedenasty i, póki co, ostatni człowiek, który stąpał po naszym naturalnym satelicie (miało to miejsce w roku 1972). Brał on udział w trzech misjach kosmicznych w ramach programu Gemini i Apollo - Gemini 9A, Apollo 10 oraz Apollo 17, którą dowodził. Czyni go to jednym z trzech ludzi, którzy odwiedzili Księżyc dwukrotnie.

Kapitan Cernan jest też autorem znanej fotografii "The Blue Marble" przedstawiającej Ziemię z odległości około 29 000 kilometrów.

Szybko emerytowany w 1976 roku zajął się prowadzeniem własnego biznesu oraz występami telewizyjnymi w których proszono go o opinie na tematy związane z lotami kosmicznymi, zrealizował również dokumentalny film autobiograficzny.

Nawet na emeryturze Cernan aktywnie zachęcał amerykański rząd do prowadzenia badań kosmicznych i przeprowadzania kolejnych lotów na Srebrny Glob, nie chcąc pozostać ostatnią osobą, która zostawiła tam swój ślad.

Rodzina astronauty w oświadczeniu podaje, iż jego śmierć nastąpiła z powodów zdrowotnych, nie udzielając bardziej szczegółowych informacji.

Źródło: Wikinews

Komentarze do informacji:

Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji...

Dodaj swój komentarz: