Amazon

Piątek, 15 grudnia 2017 roku, Imieniny: Celiny, Ireneusza, NinyWywiad z Rafałem Lul, Managerem Polskiej Akademii Piłkarskiej w Sheffield

Dodano: 6 lipca 2017r. o godz. 00:24:09

Zapraszamy czytelników naszego portalu do zapoznania się z tekstem, z wywiadu który został przeprowadzony z Panem Rafałem Lul, Managerem Polskiej Akademii Piłkarskiej w Sheffield, Barnsley oraz Rotherham.

Od jak dawna działa Polska Szkółka Piłkarska na terenie Sheffield, Barnsley i Rotherham?
Szkółka działa już od września ubiegłego roku.

Skąd wziął się pomysł na szkółkę piłkarską w Anglii?
Wcześniej pracowałem jako Trener dla jednej z wielu Polskich akademii działających na terenie całego UK. Niestety lub stety, akademia upadla. Nastawili się na kasę zamiast na rozwój dzieci. Nie mieli zysków z przyjeżdżania do Sheffield. Mimo to zagraliśmy w trzech turniejach i udało nam się zdobyć 1, 3 i 2 miejsce grając z doświadczonymi już szkółkami.
Akademia Sheffield miała przejść na mnie, ale nie spodobał mi się plan wg którego miałem działać i akademia zniknęła. W zeszłym roku na Facebooku pojawiało się coraz więcej zapytań o Polskie szkółki a najbliższa była w Wakefield. Wrzuciłem więc post, że jeżeli będzie zainteresowanie mógłbym coś takiego otworzyć. Odzew był niesamowity, ponad 60 osób zgłosiło zainteresowanie. Na pierwsze spotkanie przyszło ponad 20 osób a na pierwszym treningu było też około 20 osób. Sam mam chłopaków, którzy chcą grać więc chciałem stworzyć miejsce, gdzie mogliby spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Polski oraz porozmawiać po Polsku, gdyż w szkole i ze znajomymi tylko angielski. Dla mnie i pewnie dla wielu rodziców ważne jest, żeby dzieci rozmawiały w ojczystym języku. Nie chodziło więc tylko o piłkę. Wszyscy trenerzy prowadzą treningi wyłącznie w języku Polskim. Do tego rodzice nawiązali nowe znajomości i też mają okazje porozmawiać ze swoimi rodakami.
Model, który przyjąłem wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom dzieci jak i rodziców. Co nas odróżnia od innych szkółek? przede wszystkim to że pobieramy opłatę za trening nie za miesiąc z góry a za poszczególne treningi. Jeżeli ktoś zapłaci za miesiąc z góry a go nie będzie to pieniądze przechodzą na kolejny trening. Wiadomo to są dzieci, szkoła, pogoda, humory itp.
Celem było to żeby dzieci chciały chodzić a nie byli zmuszeni, gdyż rodzic zapłacił za cały miesiąc.

Czy macie już na swoim koncie jakieś osiągnięcia?
Trudno jeszcze mówić o osiągnięciach. Graliśmy mecze sparingowe z lokalną drużyną angielską (wygrane) a także byliśmy na Polskim dniu dziecka w Laxton Hall, na którym w kategorii do lat 14 zajęliśmy drugie miejsce, grając drużyną, gdzie większość z chłopaków miała 10-12 lat.
W kategorii młodszej niestety przegraliśmy, wystawiliśmy 7-8 latków a trafiliśmy na zespół, gdzie wszyscy mieli od 10 do 11 lat. Tak więc jeszcze wszystko przed nami.

Jakie kategorie wiekowe obowiązują w szkółce?
Najmłodsi mają po 3-4 lata, najstarsi po 15. Staramy się docelowo mieć drużynę w każdym roczniku.

Ilu macie trenerów?
Wciąż poszukujemy. Mamy już kilku na stałe. W razie jak kogoś nie ma ja osobiście trenuję daną grupę. Przewinęło się już kilku trenerów, którzy myśleli ze praca z dziećmi to prosta sprawa :)
Jeżeli jest ktoś chętny to zapraszam do współpracy.

Jak często i gdzie się spotykacie?
Spotykamy się dwa razy w tygodniu. W poniedziałki i środy o godzinie 18. Do tego w soboty prowadzę treningi dodatkowe i indywidualne dla chętnych osób. W niedziele będziemy starali się grać sparingi i turnieje.
Miejsce spotkań to Sheffield Park Academy, S2 1SN,

Jakie są koszty oraz warunki które należy spełnić, aby zapasać dziecko do szkółki?
Koszt to 5 funtów za trening. Jeżeli ktoś ma dwójkę dzieci to 7,5 a za trójkę 10 funtów. Nie chcemy obciążać rodzin z kilkorgiem dzieci. A warunki to przede wszystkim chęci :) Nie robimy selekcji i każdy ma szanse na rozwój. Im więcej będzie dzieci tym więcej trenerów zatrudnimy i stworzymy więcej grup. Dla każdego znajdzie się miejsce :)

Jakie atrakcje poza kopaniem w piłkę organizowane są przez szkółkę (wyjazdy, spotkania? itp.)?
Poza samymi treningami oczywiście różne wyjazdy, eventy, zakończenia sezonu itp. Jest to miejsce, gdzie dzieci nawiązują nowe przyjaźnie które kontynuują poza boiskiem.

Jakie są dalsze plany rozwoju idei?
Jestem w trakcie finalizowania umowy z Zagłębiem Lubin. Postanowili otworzyć kilka szkółek na terenie UK widząc potencjał Polaków na Wyspach. Nie oszukujmy się za kilkanaście lat o sile Polskiej reprezentacji będą stanowić również piłkarze wychowani w UK czy Niemczech. Może któryś z nich już u nas jest :) Szkółki miały powstać w Londynie i Liverpoolu, ale moja szkółka została zauważona przez firmę Live Adventure reprezentującą Zagłębie Lubin na terenie UK i będzie jednym z ośrodków flagowych Zagłębia. Będziemy nazywać się Centrum Rozwoju Zagłębia Lubin a ja zostałem Managerem Ośrodka w Sheffield :) Mam już w domu plakaty i ulotki czekamy tylko na pozwolenie od prawników Zagłębia na używanie ich znaku. Już wkrótce będziemy trenować zgodnie z planem ułożonym przez specjalistów z Zagłębia, będziemy mieli też koordynatora z Polski. Powstaje też nowa strona internetowa. Firma Live Adventure współpracuje z klubami w całej Europie, między innymi Villarreal czy Feyenord. Zapowiadają się ciekawe wyjazdy i sparingi. Właściciel firmy pan Dawid Kowalski pracuje również dla Premier League. Jest to ogromna szansa dla chłopaków, żeby zmierzyć się z najlepszymi w UK. A dla najlepszych otwarta droga do czołowych klubów.

Dziękujemy za rozmowę.

Komentarze do informacji:

Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji...

Dodaj swój komentarz: