Amazon

Piątek, 15 grudnia 2017 roku, Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny



Polskie dzieci na Wyspach: Prymusi czy nieuki?

Dodano: 23 lipca 2017r. o godz. 20:24:31

Jak dowiadujemy się z najnowszego numeru The Economist, dzieci nowo przybyłych emigrantów z Polski wypadają znacznie gorzej w statystykach w porównaniu z innymi grupami społecznymi pod względem zdobycia pięciu lub więcej GCSE. The Economist usprawiedliwia ten fakt tym, że Polscy jak i inni rodzice z Europy centralno-wschodniej spędzają mniej czasu ze swoimi pociechami na nauce w domu, gdyż zarabiając znacznie mniej od rodzimej brytyjskiej społeczności muszą spędzać więcej czasu w pracy, aby zapewnić rodzinom zadowalający poziom życia.

W 2014 roku, około 43% dzieci naszych rodaków mieszkających na wyspach zdobyło pięć lub więcej GCSE dla porównania osoby których pierwszym językiem jest język malajalam (Indie) około 78% zdobyło pięć lub więcej GCSE. Ilość zdobytych wysokich GCSE przez osoby wywodzące się z Azji jest bez wątpienia uwarunkowane historycznie, gdyż przez wiele lat Indie należały do korony brytyjskiej co za tym idzie znaczna część tych osób używa języka angielskiego na co dzień. 

Najgorzej w statystykach wypadają takie kraje jak Czechy oraz Słowacja 11% i 14%. 

Wartym zaznaczenie jest to, że gdyby uwzględnić czas przybycia Polskich dzieci do Wielkiej Brytanii to według Steve Strand z Oxford University, Polskie dzieci pozostawiają w tyle pod względem nauki swoich białych brytyjskich rówieśników. 

Jednym z powodów, dla których Polskie dzieci nie radzą sobie na samym początku nauki jest brak przygotowania ze strony systemu edukacyjnego. Wiele szkół w Wielkiej Brytanii nie poradziło sobie z olbrzymią ilością Polskich dzieci, które w tak krótkim czasie przybyły do UK i nie zatrudniło wystarczającej ilości tłumaczy oraz osób mogących wspomóc adaptację dzieci z Europy środkowo-wschodniej. 

O komentarz do artykułu poprosiliśmy Panią Dagmarę Rite Myślińską wykładowcę Albany University w Nowym Yorku oraz Doktoranta prawa na London School of Economics. 

Jest czymś zrozumiałym i oczywistym, że większość nowo przybyłych dzieci nie radzi sobie na samym początku nauki w Wielkiej Brytanii. Spowodowane jest to w głównej mierze brakiem znajomości języka angielskiego oraz relacji socjalnych w Wielkiej Brytanii. W porównaniu z innymi grupami migracyjnymi Polacy należą do najświeższej grupy, dlatego mają mniej czasu na adaptację w systemie edukacyjnym aniżeli inne grupy.  

W odniesieniu do Polskich dzieci, problem jest bardziej skomplikowany oraz wielowątkowy. Olbrzymia część Polskich rodziców podejmuję tzw. kolistą migrację (Circular migration), część z nich migruje tylko z jednym rodzicem i aby zapewnić dziecku byt, rodzic ten pracuje wiele godzin często podejmując się najgorzej płatnych prac, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo pomocy dziecku w nauce. 

Oczywiście duży wpływ na integrację ma obecna sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii a w szczególności Brexit, a co zatem idzie wzmożona ilość przestępstw na tle rasistowskim (Hate Crimes) skierowanych przeciwko Polakom. Skutkiem tego jest to, że lwia część polskiej emigracji nie inwestuje w swoją edukację oraz nie wiąże przyszłości z krajem pobytu. 

Kontrastywnie wiele Azjatyckich rodziców bierze aktywny udział w edukacji swoich najmłodszych. Rodzice wywodzący się z krajów Commonwealth jak i tych mających korzenie kolonialne wydają się być bardziej pewni siebie, jeśli chodzi o system edukacji w Wielkiej Brytanii. 

Oczywiście część dzieci wywodzących się z rodzin Azjatyckich, pomimo, że są urodzone w UK to mogą posługiwać się w domu językiem rodziców, ponieważ dzieci te urodzone są w UK znacznie szybciej przyswoją one język angielski, tak więc ich wyniki w szkole nie są żadnym zaskoczeniem. 

Chcąc w pełni potwierdzić konkluzję artykułu, potrzeba jest znacznie więcej danych. W szczególności, powinny zostać porównane grupy dzieci bazując na kraju urodzin oraz czasie przybycia do Zjednoczonego Królestwa.

Źródło: The Economist, Dagmar Rita Myślińska.

Komentarze do informacji:

Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji...

Dodaj swój komentarz: