Historia Harcerstwa w Sheffield

Historia Harcerstwa w Sheffield
Polskie Wojskowe Harcerstwo istniało na terenie północnej Anglii podczas wojny i po jej   zakończeniu  do listopada 1945 r  w Catterick w Yorkshire. Pierwsza jednostka harcerska w Sheffield to był Krąg starszo harcerski „Chrobry”  który powstał w kwietniu 1952. Krąg opiekował się jednostkami młodzieżowego harcerstwa; zastęp harcerzy „Zawiszy Czarnego” – zastępowy Dh. Z Andrzejowski, później zastęp  „Orly” i zastęp harcerek „Pszczółki” i gromada zuchowa.”  W roku 1968 rozkazem komendanta chorągwi  L2/68  drużyna harcerzy została zatwierdzona i otrzymała numer 26 i patrona, Gen T „Bora” Komorowskiego. Pierwszy drużynowy był śp. hm Stanisław Kardasinski.
W roku 1956 harcerze i gromada zuchów “Krasnoludki” razem z innymi harcerzami w Yorkshire przeszły do nowego stworzonego hufca harcerzy “Wilno” a w roku 1962 harcerki przeszły do nowo powstałego hufca harcerek “Kaszuby” z zastępową Druhną Anielą Zychowicz. Dopiero w roku 1994 stworzono drużynę harcerek z drużynową hm. Anną Kucewicz.
Jak tylko Dom SPK na Dover Road został zakupiony, przekazano harcerstwu pokój za sceną który został przerobiony z dawnej stajni.  Jak pokój został przejęty przez Zarząd Koła SPK, zdecydowano zbudować młodzieży osobną świetlicę obok boiska na siatkówkę z wkładem finansowym harcerstwa między innymi.  Świetlica powstała w roku 1974 i 3 lutego została poświęcona i powierzona młodzieży “jak długo harcerze czy też inna młodzież będzie dbała o to, aby wszystko tam odbywało się w ramach ogólnie przyjętych, to będą mieli całkowicie wolne ręce”. Pomimo obietnic, w 2013r. świetlica została sprzedana razem z Domem przez Zarząd SPK w Londynie i zburzona . Harcerstwo obecnie wynajmuje salę od angielskich skautów na zbiórki.
Instruktorzy i rodzice w Sheffield również włożyli wiele godzin w rozbudowie stanicy harcerskiej w Fenton, która została poświęcona w 1978 r.  Rodzice i Koło Starszego Harcerstwa pomagali finansowo młodzieży harcerskiej z wspaniałymi rezultatami.  Dopiero w 2009 r powstało Koło Przyjaciół Harcerstwa w Sheffield – obecną prezes jest Pani Anna Kuchta. Młodzież wyjeżdża na obozy na terenie Wielkiej Brytanii jak również na Zloty w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Polsce i w pielgrzymkach związanych z wizytą Jana Pawła do Polski i na Litwę. Wędrownicy i wędrowniczki brali udział w wyprawach w Polsce (Tatry), Włoszech  (Dolomity), Austrii/Szwajcarii (Alpy), Irlandii, Kanadzie (spływ kajakowy), i w Stanach Zjednoczonych (Rocky Mountains).
W ciągu roku gromada zuchowa i drużyny prowadzą swoją pracę według programów które obejmują wychowanie religijne, narodowe i harcerskie, pierwszą pomoc, przyrodoznawstwo, terenoznawstwo i służbę społeczną. Harcerstwo brało czynny udział w akademiach 3-cio majowych i listopadowych,  podczas Bożego Narodzenia dalej nawiedzają polskie domy z kolędą, a w czasie Wielkiego Postu prowadzili Drogę Krzyżową i pełnili wartę przy Bożym Grobie.
Teraz według tradycji harcerek przygotowują palemki polskie na Palmową Niedzielę i opiekują się polskimi grobami na cmentarzu. Przez cały okres odbywały się zbiórki w harcówce, a w roku 2000 harcówka przyjęła imię Stanisława Kardasinskiego po jego śmierci, upamiętniając długą służbę jako Szczepowy w hufcu “Wilno”.
Harcerstwo w Sheffield może się poszczycić wykształceniem i przygotowaniem wielu instruktorów do pracy na wyższych funkcjach w organizacji oraz wielu którzy pracują w polskich parafiach i innych organizacjach tak jak hufcowy śp hm. Witold Szablewski;  hufcowy i komendant chorągwi śp. hm. Jan Parkola; członek Zarządu Okręgu WB Wojtek Dreweński i obecny kierownik ośrodka opieki w Penrhos, nagrodzony za swoją pracę przez Dziennik Polski; hufcowy, komendant chorągwi WB oraz obecnie Naczelnik Harcerzy hm. Marek Szablewski; hufcowa hm Anna Kucewicz obecnie referentka wędrowniczek w Głównej Kwaterze Harcerek która otrzymała MBE od Królowej Elżbiety za pracę w harcerstwie i cały czas prowadzi drużynę harcerek “Młody Las” oraz instr. zuch Tamara Gryszel-Fieldsend referentka zuchów w Chorągwi Harcerek obecnie prowadząca gromadę zuchów “Krasnoludki”.
Przez okres ponad 60 lat działalności harcerstwa w Sheffield, wychowano metodą harcerską kilka pokoleń młodzieży urodzonej w tym kraju w duchu haseł służby Bogu, Polsce i Bliźnim i kontynuuje tą pracę wychowując młodzież z nowego pokolenia Polaków w Sheffield.
Wszystkich którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu Harcerstwa Polskiego w Sheffield, zapraszamy na zbiórki.
Zbiórki dla zuchów w wieku od 7 – 10 lat odbywają się po lekcjach Polskiej szkoły sobotniej w domu parafialnym od godziny 12.30 do 13.30 w soboty kiedy działa szkoła.  Zbiórki dla harcerek i harcerzy w wieku 11 – 16 lat odbywają się w tym samym okresie ale w wynajętej sali skautowej nie daleko domu parafialnego.
Więcej o Polskim Harcerstwie w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach:
http://zhppgk.org
http://czuwajblog.com
Adres:
Polish Catholic Centre
Millennium Hall
518-520 Ecclesall Road
Sheffield
South Yorkshire
S11 8PY
W Razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z redakcją bądź z Panią Anną Kucewicz (ak@anneka.net)
Źródło: Anna Kucewicz
Advertisement
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Skomentuj
Podaj swoje imię