Amazon

Piątek, 15 grudnia 2017 roku, Imieniny: Celiny, Ireneusza, NinyKonto bankowe

 W Anglii i Walii największymi bankami są Barclays, Lloyds, HSBC, Yorkshire Bank i Natwest, w Szkocji są to Bank of Scotland i Royal Bank of Scotland. Obok klasycznych banków istnieją również towarzystwa mieszkaniowe tzw. Building Society (np. Halifax). Działają one niemal identycznie jak banki, z tym że deklarują większe korzyści dla swoich klientów, szczególnie jeśli chodzi o zakup domu lub mieszkania. Można w nich otworzyć konto tak samo jak w banku oraz dostać kartę debetową i kredytową.

Rodzaje wydawanych przez banki kart:

Przy otwarciu tzw. Basic Account (konta podstawowego) bank wydaje tylko kartę bankomatową (tzw. Cash Card). Karta ta służy jedynie do pobierania gotówki z bankomatu,nie można nią dokonywać płatności w sklepach lub przez internet.

Kartę debetową (tzw. Debit Card), którą można dokonywać płatności oraz książeczkę czekową otrzymamy przy otwarciu tzw. Current Account (konta bieżącego).

O kartę kredytową (tzw. Credit Card) można ubiegać się po ok. 6 miesiącach od otworzenia konta (w zależności od banku). Przed złożeniem wniosku o kartę kredytową warto sprawdzić jakie są szanse na jej otrzymanie.

Często zdarza się, że udzielona przez bank odmowa zniechęca także inne banki.Cash Card i Debit Card są to karty powiązane z konkretnym kontem bankowym. Credit Card pozwala na użycie gotówki przy zerowym stanie konta, podobnie przy zwykłym kredycie, z tym że odsetki są o wiele wyższe– nawet do 20% w stosunku rocznym.

Lloyds TSB promuje ofertę otwarcia konta z tylko jednym dokumentem tożsamości(paszportem lub dowodem osobistym).Poza tym wymaga jedynie podania adresu zamieszkania (bez konieczności przedstawiania potwierdzenia), miejsca pracy, numerów telefonów, itp. Pozostałe banki wymagają nie tylko potwierdzenia tożsamości, ale także potwierdzenia adresu – co w przypadku wielu nowo przybyłych Polaków jest trudno osiągalne (poprzez potwierdzenie adresu przeważnie rozumie się rachunki za elektryczność, wodę, gaz i Council Tax - czyli podatek lokalny). Należy dokładnie sprawdzić ofertę banku, aby nie ponosić niepotrzebnych opłat za prowadzenie konta. Osoby, które chcą korzystać z dodatkowych usług oferowanych przez bank (np. ubezpieczenia telefonu komórkowego lub samochodu, czy tzw. overdraft czyli debetu poniżej zera bez ponoszenia kary), mogą wybrać opcję konta płatnego. Opłaty

są różne – od £5 aż do kilkunastu funtów miesięcznie.

Prowadzenie kont biznesowych zalecanych przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej jest płatne, chociaż część banków wprowadza opłaty dopiero po pewnym okresie korzystania.

Należy także zastanowić się nad ewentualnym otworzeniem konta oszczędnościowego (Saving Account), które ma zdecydowanie wyższy procent roczny i zachęca do regularnego oszczędzania.

Obecnie otwieranie kont przez Polaków nie wiąże się z większymi problemami. Banki coraz bardziej konkurują między sobą, dlatego można swobodnie dokonywać wyboru pod względem jakości obsługi i zakresu oferowanych usług (np. bankowość internetowa, telefoniczna, umowa o saldo debetowe, karty kredytowe, itp.)

Coraz więcej banków decyduje się także na zatrudnianie Polaków, dlatego nie krępuj się pytać, czy możesz rozmawiać z kimś po polsku.

Transfery pieniężne

W Wielkiej Brytanii jest wiele polskich i międzynarodowych (z polskojęzycznymi punktami) firm oferujących przelewy pieniędzy do Polski.

Różna jest jakość usług, jak i ceny transferów.Operacja może kosztować od £3 za przesłanie jakiejkolwiek kwoty w ciągu jednej doby przez nierenomowaną firmę. Korzystając ze znanych marek międzynarodowych należy liczyć się z kosztem od około £7 (cena rośnie przy przekraczaniu przez sumę przekazu każdej kolejnej setki).

Operacja jest droższa przy korzystaniu z usług przelewów pomiędzy bankami. Niektóre banki wprowadziły już specjalne konta dla Polaków ze zniżkami na przelewy do kraju.

W każdym przypadku pieniądze trafiają do adresata w jego lokalnej walucie, a kwota jest przeliczana według stawek ustalanych na dany dzień przez firmę podejmującą się operacji. Zazwyczaj są to jednak stawki zbliżone do kursu wymiany międzybankowej.

Usługa dostarczenia kwoty w funtach jest również możliwa, jednak jest dużo droższa.

 

www.moneygram.com

www.przekazypieniezne.com

www.westernunion.com

www.1stcontact.com

 

 

 

Źródło: Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii.