Amazon

Piątek, 15 grudnia 2017 roku, Imieniny: Celiny, Ireneusza, NinyOpieka medyczna

Powszechną i bezpłatną opiekę zdrowotną na terenie Wielkiej Brytanii zapewnia finansowana z pieniędzy podatników NHS (National Health Service – Państwowa Służba Zdrowia).

Zaraz po przyjeździe do WB należy zarejestrować się u miejscowego lekarza pierwszego kontaktu – GP (General Practitioner),co jest konieczne, aby korzystać z opieki służby zdrowia. W tym celu należy skontaktować się z jedną z najbliższych przychodni i wypełnić formularz rejestracyjny.

Adresy najbliższych przychodni, szpitali oraz gabinetów dentystycznych można znaleźć na stronie:

http://www.nhs.uk/servicedirectories/Pages/ServiceSearch.aspx

Wizyty u lekarza pierwszego kontaktu są bezpłatne, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Należy pamiętać, iż oczekiwanie na wizytę u GP może w mniej pilnych przypadkach potrwać kilka dni. Dlatego jeżeli uważasz, że konieczna jest bezzwłoczna konsultacja lekarska, powied o tym podczas ustalania terminu – pacjenci z poważnymi problemami przyjmowani są w miarę możliwości tego samego dnia. Nie można również zapomnieć, że każdy członek rodziny musi zostać umówiony na oddzielną wizytę. Wizyty domowe dostępne są jedynie w przypadkach, gdy stan zdrowia chorego nie pozwalana udanie się do przychodni.

Aby skorzystać z pomocy lekarza specjalisty konieczne jest skierowanie.

W przypadku lekkiej choroby lub urazu, można skorzystać z przychodni walk-in centre.

Nie są one objęte rejonizacją i nie ma konieczności rejestracji, ale oczekiwanie na lekarza może potrwać do kilku godzin.

W nagłej sytuacji (utrata przytomności, uporczywe,silne bóle w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, ostre stany zaburzenia świadomości, rozległe oparzenia, głębokie rany) należy udać się na oddział ratunkowy (Accident and Emergency – A&E) najbliższego szpitala lub dzwonić pod bezpłatny numer 999 z telefonu stacjonarnego (112 z telefonu komórkowego).

Informacje w języku polskim na temat najbardziej powszechnych chorób oraz ich ewentualnego leczenia znaleźć można na stronie:

http://www.nhs.uk/aboutNHSChoices/aboutnhschoices/Aboutus/Pages/languageshub.aspx

Leczenie szpitalne jest bezpłatne dla osób mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii. Osoby przebywające w Zjednoczonym Królestwie krótkoterminowo mogą być poproszone o pokrycie kosztów leczenia, za wyjątkiem nagłej pomocy udzielonej na oddziale ostrego dyżuru lub w walk-in centre, leczenia niektórych chorób zakaźnych oraz przymusowego leczenia psychiatrycznego.

 

 

Źródło: Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii.