Self-Employed czy Ltd?

Self-Employed czy Ltd?
W Internecie znaleźć można setki poradników odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Jednak rzadkością są poradniki porównujące dwie najbardziej popularne metody prowadzenia firmy na wyspach.
W zależności od rodzaju i wielkości prowadzenia działalności gospodarczej najbardziej popularne metody to Self-Employment (tzw. Samozatrudnienie) oraz spółka Limited (LTD) odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Najprościej tłumacząc różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami działalności gospodarczej jest taka, że:
Self-Employment (SE) jest mniej zbiurokratyzowany a odpowiedzialność za błędy firmy ponosimy całym swoim majątkiem.
Z kolei prowadzenie spółki LTD wiąże się ze zwiększoną biurokracją, ale plusem jest to, że odpowiadamy tylko do wysokości wkładu wniesionego do spółki.

Oczywiście nie dotyczy to działań przestępczych a kombinatorzy mogą być pewni, że HMRC w asyście policji zapuka do ich drzwi po zaległości.

Self-Employment jest najprostszą formą prowadzenia firmy w UK, wystarczy szybka rejestracja i już jesteśmy własnym szefem.
Rejestracji można dokonać telefonicznie bądź online.
0300 123 2326
Rejestracja online

Oczywiście najszybsza opcja to rejestracja online dlatego zapraszamy do obejrzenia naszego poradnika o tym, jak zarejestrować się jako samozatrudniony.

Warto zauważyć, że system brytyjski nie rzuca kłód pod nogi początkującym przedsiębiorcom i daje możliwość przetestowania pomysłu, zanim zdecydujemy się na rejestracje. Tak więc mamy 3 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności (tylko SE), aby zarejestrować naszą firmę.
Jeśli chodzi o samozatrudnienie to radzimy, aby ten rodzaj działalności gospodarczej stosowany był w przypadku firm, które nie ponoszą dużego ryzyka wykonując swoje usługi.
Jeśli chcemy zająć się ekstrakcją gazu to powinniśmy zastanowić się nad inną formą działalności gospodarczej.
Forma ta jest idealna dla osób, które regularnie prowadzą handel online, drobne usługi itp.
Osoby, które obawiają się utraty majątku mogą wykupić polisę ubezpieczeniową, która pokryje koszta w razie jakichkolwiek problemów.

Aczkolwiek, plusem tego, że nie mamy rozdzielności majątkowej jak przy firmie Limited jest to, że możemy wypłacać sobie zarobione pieniążki bez zbędnych formalności.

Więcej o prowadzeniu działalności gospodarczej znaleźć można na stronach Gov.uk

Spółka Limited jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą mieć rozdzielność majątkową od firmy. Prowadzenie tej formy działalności gospodarczej jest bardziej skomplikowane aniżeli Self-Employment, wiąże się to z obowiązkiem regularnego składania raportów do Companies House jak i HM Revenue – link.

Forma ta jest idealna dla osób, które już posiadają regularny i w miarę wysoki przychód, wiąże się to, z tym że opodatkowanie jest znacznie niższe.
Minusem jest tutaj wymagane prowadzenie księgowości, przy SE wystarczyła kartka i długopis to przy LTD będzie już trudniej i lepiej będzie zlecić prowadzenie księgowości specjalistom.

Koszt rejestracji LTD to £12, jednak warto skorzystać z firm, które zarejestrują firmę za nas. Potrzebować do tego będziemy adres do rejestracji, jaki i adres do korespondencji, które widoczne będą na stronie Companies House.

Jeśli więc używamy prywatnego adresu a zależy nam na prywatności warto skorzystać z adresu wirtualnego, na który przychodzić będzie korespondencja a koszt to około £50 na rok w zależności od usługodawcy. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie to warto sprawdzić, czy Landlord nie zastrzegł w umowie wynajmu, że nie możemy rejestrować firmy pod jego adresem. Obecnie do rejestracji spółki potrzebny jest tylko jeden dyrektor, zniesiony został nakaz rejestracji sekretarza.
Olbrzymim minusem spółki LTD jest to, że jako dyrektor i zarazem właściciel firmy nie możemy, ot tak, iść do banku i wybrać pieniążki tytułem pensji. Za takie postępowanie możemy zostać ukarani – np. zakazem pełnienia funkcji dyrektora przez okres do dziesięciu lat.
Profity z LTD możemy wypłacać na dwojaki sposób: zarejestrować się jako tzw. PAYE (znane już wszystkim Payslipy) lub po prostu możemy wypłacać sobie dywidendy.
Jak to zrobić, aby zapłacić jak najmniej podatku? Już niebawem na łamach Sheffield 24.pl

Ilustracje i zdjęcia:
Designed by Freepik

Advertisement
PODZIEL SIĘ