Sheffield już niebawem miastem widmo

Zapewne wielu z was zauważyło już, że coraz więcej firm zamyka swoje sklepy znajdujące się w centrum Sheffield lub jego pobliżu. Jest to zjawisko, które dotyka większość miast w całej Wielkiej Brytanii. Na ten fakt zwróciła także uwagę gazeta Daily Mail w ostatnim swoim wydaniu.

W przeprowadzonym przez dziennikarzy śledztwie wyszły na jaw kwoty, jakie największe firmy w UK płacą w postaci podatku Business Rate. Jak wynika z wypowiedzi właścicieli wielu firm wysoki Business Rate jest główną przyczyną, dla której firmy uciekają z centrum miast na ich obrzeża. Business Rate zależy od wysokości wynajmu danego lokalu a jak wiadomo cenny nieruchomości w centrach miast osiągają zawrotne kwoty. Przekonał się o tym House of Fraser, który zamyka właśnie swój sklep na Oxford Street w Londynie, gdyż nie jest w stanie zapłacić £4.6m Business Rate za sklep w tak renomowanej okolicy.

Najbardziej zatrważającym faktem, na który zwraca Daily Mail jest to, że Amazon posiadający 14 olbrzymich magazynów w UK płaci rocznie £14m przy £7.3bn rocznego przychodu, jest to 0.2% przychodu.

Dla porównania Marks & Spencer posiadający 1035 lokacji w UK i przychodzie £9.6bn płaci w Business Rate na poziomie £184.2m, czyli ponad 12 razy więcej aniżeli Amazon.

Wiadomość ta rozwścieczyła również polityków, gdyż sam House of Fraser planuje zamknąć 31 swoich sklepów i zwolnić 6000 pracowników. Jak powiedział Vince Cable były Business Secretary, różnica jest absurdalna i niesprawiedliwa. Pan Cable zwrócił uwagę, że potrzebna jest reforma oraz tymczasowa podwyżka podatku dla firm oferującym sprzedaż w internecie (ciekawe jest to, że to rozwiązanie nie ratuje firm przed upadkiem a jedynie powiększa fiskalizację państwa) do pomysłu przyłączyła się również Pani premier Theresa May.

Tak więc powinniśmy zawczasu przyzwyczaić się do pustych witryn sklepowych oraz centrum miasta widma. Niestety najbardziej tracą na tym osoby starsze, które nie są w stanie wykonać tak wielkiego fizycznego wysiłku aby dojechać na obrzeża, oraz te które nie posiadają transportu.
Designed by Freepik

Pozostałości po Wilko

Pozostałości po Next

 

Advertisement
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Skomentuj
Podaj swoje imię